Która twardość materaca jest dla Ciebie? - 4 Twardości materacy

Właściwe podparcie kręgosłupa to najbardziej istotna funkcja jaką powinien spełniać każdy dobry materac. Dobrze dobrany materac pozwoli nam się efektywnie zregenerować oraz wypocząć.

4 twardości materacy – która twardość materaca jest dla Ciebie?

Wybór materaca nie może być przypadkowy. Często słyszymy, że twardy materac jest najlepszy dla zdrowia. Nie jest to prawdą! Zbyt twardy materac uniemożliwia rozluźnienie i zregenerowanie mięśni i tym samym powoduje ciągłe uczucie napięcia.

Z kolei zbyt miękki materac będzie powodem nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, jak wtedy, gdy odpoczywamy w hamaku. Ta pozycja może wydawać się wygodna, jednak po kilku nocach z pewnością będziemy żałować wyboru zbyt miękkiego materaca.

Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac będą przyczyną bólu pleców, niewysypiania się oraz mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń kręgosłupa.

.

4 twardości materacy

  • H1 - materac miękki (dla osoby do 60 kg)

  • H2 - średnio-miękki (dla osoby od 50 do 80 kg)

  • H3 – średnio-twardy (dla osoby od 70 do 110 kg)

  • H4 – twardy (dla osoby powyżej 100 kg)

Wybierając twardość materaca musimy wziąć pod uwagę naszą wagę, ale nie tylko. Istotny jest również wzrost, ponieważ u wyższej osoby ciężar ciała będzie rozkładał się inaczej niż u osoby niższej.

Pozycja snu

Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy doborze twardości materaca jest pozycja naszego snu.

.

Jeśli śpisz na plecach, Twoja pozycja nie wpływa na wybór materaca. Możesz wybrać materac pod kątem swojej wagi, wzrostu i osobistych preferencji. Spanie na plecach to najzdrowsza pozycja.

.

Śpiąc na boku musimy wziąć pod uwagę to, że nasze biodra oraz ramiona wywierają silniejszy nacisk. Dlatego musimy wybrać materac, który zareaguje na nacisk, jednocześnie utrzymując kręgosłup w linii prostej. Śpiąc w tej pozycji nie należy przekraczać średniego poziomu twardości materaca. Ciekawym rozwiązaniem będzie materac z pianką termoplastyczną, która pod wpływem temperatury dopasowuje się do kształtu ciała.

.

Spanie na brzuchu powoduje większy nacisk na biodra, a także brzuch. Przy zbyt miękkim materacu kręgosłup będzie nienaturalnie wygięty, a to spowoduje ból pleców. Nie jest to dobra pozycja dla Twojego kręgosłupa, również ze względu na skręconą szyję. Jednak jeśli ciężko Ci zasypiać w innej pozycji, wybierz twardszy materac.

.

Materac dla pary

Wybierając materac dla pary musimy wziąć pod uwagę preferencje dwóch osób, których waga i wzrost często znacznie się różni. Możecie zdecydować się na jeden wspólny lub dwa pojedyncze materace o czym szczegółowo pisaliśmy w artykule „Jak dobrać materac dla pary?

Materace sprężynowe 140x200 to najpopularniejszy wybór, skontaktuj się z nami, pomożemy Ci dobrać odpowiedną twardość materaca.