Jak dopasować materac ? Leave a comment

Jak dopasować materac ?
Aby wybrać materac dopasowany idealnie do naszych potrzeb należy pamiętać o kilku zasadach:

1. Rozmiar

Chcąc dopasować rozmiar materaca powinniśmy dodać 20 centymetrów do swojego wzrostu i taka długość będzie idealna. Przeciętnie osoba, aby wyspać się wygodnie , potrzebuje powierzchni o szerokości minimum 70 centymetrów. Dla większej wygody zazwyczaj powiększa się jeszcze jej rozmiary. Typowy materac pojedynczy ma 90 centymetrów szerokości, a  podwójny 160 centymetrów.

 


2.Twardość

Trzeba pamiętać, że twardość powinna być dobrana do indywidualnych preferencji. Na to, jaka twardość materaca jest najbardziej odpowiednia, ma wpływ waga oraz pozycja spania.

 

 


3. Zbyt miękki materac

Ciało zapada się w materacu, przybieramy pozycję nienaturalną dla kręgosłupa, doprowadza to do uciśnięcia stawów międzykręgowych i podrażnienia korzeni  nerwowych. Każda zmiana pozycji wymaga wysiłku, mięśnie nie mogą się zrelaksować, są naciągnięte, gdyż muszą ciągle dbać o właściwe wsparcie kręgosłupa. W efekcie budzimy się z bólem pleców, zmęczeni, trudno się po przebudzeniu wyprostować.

 


4.Zbyt twardy materac

Naczynia krwionośne są uciskane w miejscach wystających punktów kostnych- barki, biodra. Powoduje to drętwienie kończyn, częste zmiany pozycji podczas snu. Efektem jest ból związany z niedokrwieniem i uciśnięciem tkanek otaczających te newralgiczne punkty. Mięśnie  utrzymujące kręgosłup zamiast odpoczywać i rozluźniać się ciągle pracują, by utrzymać  kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Po przebudzeniu mamy problem ze zgięciem się, kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Po przebudzeniu mamy problem ze zgięciem się, kręgosłup jest sztywny, a mięśnie napięte. Budzimy się zmęczeni, towarzyszy nam uczucie często określane jako: „ połamanie”.


5. Dobrze dobrany materac

Dla śpiących na plecach – biodra powinny zagłębiać się w materac tak, by  kręgosłup zachował naturalną linię przypominającą literę „S”, tzw. lordozę-łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. U człowieka fizjologiczna lordoza występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Dla śpiących na boku- biodra i ramiona powinny być zagłębione w taki sposób, aby tkani otaczające nie były uciskane, a kręgosłup tworzył linię prostą. Kończyny nie drętwieją, a kręgosłup znajduje się w komfortowej pozycji. 

 


6. Wiek

Również wiek wpływa na ocenę twardości materaca. Ta kwestia jest szczególnie istotna w przypadku osób starszych. Seniorzy preferują materaca nieco bardziej miękkie, niż osoby młodsze. Jest to uzasadnione, gdyż częściej w tym wieku występują choroby układy krążenia, który zbyt twardy materac może wzmagać. W przypadkach przymusu dłuższego pobytu w łóżku doskonale sprawdzają się materace termoplastyczne, które niwelują ryzyko powstawania odleżyn.

 


7. Dla alergików

Materiałem szczególnie polecanym alergikom jest lateks. To materiał ekologiczny, który nie pochłania kurzu. Na jego powierzchni nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy, więc pozostaje świeży przez bardzo długi czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.