Jak dobrać materac dla dziecka?

Materac dla dziecka - jaki będzie najlepszy? Dlaczego materac to najważniejszy element dziecięcego pokoju i dlaczego nie używany?

Są rzeczy, na których możemy zaoszczędzić urządzając pokój swojej pociechy. Jednak są też takie, na których, szczególnie w trosce o zdrowie, zdecydowanie nie powinno się oszczędzać. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, śpią dłużej, a ich rozwój postępuje bardzo szybko. Dobrze dobrany materac to inwestycja w zdrowy kręgosłup, co z pewnością będzie rzutować na jego kondycję nie tylko teraz, ale przede wszystkim w przyszłości. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiedniego materaca dla dziecka.

Używany materac dla dziecka

Materac, podobnie jak buty, dopasowuje się do pierwszego właściciela. Używany materac może być odkształcony. Zamiast stanowić solidne podparcie dla rozwijającego się kręgosłupa, przez wgniecenia może zagrażać dziecku i powodować nieprawidłową pozycją spania. Ponadto wyprany i bez plam pokrowiec nie oznacza, że wkład materaca jest czysty.

Każdego roku tracimy około pół litra wilgoci i zrzucamy pół kilo skóry podczas snu. Nagromadzenie martwych komórek skóry, kurzu i wilgoci może prowadzić do zwiększonego wzrostu bakterii, pleśni i roztoczy. Stwarza to dziecku niezdrowe warunki do snu.

Czym charakteryzuje się dobry materac dla dziecka?

 • odpowiednich, dostosowanych do wzrostu malucha wymiarów, czyli przynajmniej 20cm dłuższy od dziecka;

 • odpowiednio twardy, dzięki czemu każda partia ciała malucha będzie dobrze podparta podczas snu. Jednak nie może być twardy jak deska, ponieważ to uniemożliwi ułożenie kręgosłupa w naturalnej pozycji.

 • elastyczny i dopasowuje się do anatomicznego kształtu ciała malucha i naturalnych krzywizn kręgosłupa, a także szybko wraca do pierwotnego kształtu;

 • wykonany z przyjemnego w dotyku materiału antyalergicznego, który chroni materac przed rozwojem drobnoustrojów, mogących powodować wiele chorób;

 • wykonany z bezpiecznych, przebadanych tworzyw oraz posiadający odpowiednie atesty i certyfikaty;

 • wyposażony we wkład, który będzie mógł odpowiednio się wentylować, zapewniając maluchowi zdrowy odpoczynek, podczas którego nie dojdzie ani do nadmiernego przegrzania, ani do wychłodzenia jego organizmu;

 • wyposażony w pokrowiec, który można bez problemu ściągnąć i wyprać w domowej pralce, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Z jakiego surowca wybrać materac? Jaki skład materaca będzie najlepszy?

Głównie zależy to od wieku dziecka. Dla niemowlaków i młodszych dzieci polecamy materace piankowe oraz lateksowe.

Materac piankowy wysokoelastyczny - materac dla noworodka, niemowlaka, młodszego i starszego dziecka!

Materace z pianki wysokoelastycznej (HR) są wytrzymałe i odporne na odkształcenia, a przy tym sprężyste. dość szybko dopasowują się do kształtu ciała i szybko wracają do swojego naturalnego kształtu. Materace wysokoelastyczne bardzo dobrze podpierają kręgosłup i rozluźniają napięte mięśnie podczas snu. Pianka w materacach wysokoelastycznych ma specjalne otwory, które zapewniają ich dobrą wentylację. Dzięki temu w tych materacach nie gromadzi się wilgoć i nie rozmnażają grzyby, bakterie czy roztocza. Z tego powodu materac wysokoelastyczny jest też polecany często alergikom. Również ważną kwestią jest elastyczność takiego materaca. jak sama ich nazwa wskazuje, materace wysokoelastyczne charakteryzuje duża elastyczność, dzięki czemu gwarantują komfortowy sen, ale też idealnie dopasowują się do każdej wagi ciała czy wzrostu. Nawet, gdy na łóżku śpią dwie osoby.

Polecamy:

Materac dla niemowlaka Simba 120x60cm z zabezpieczeniem przed wypadaniem

Materac Paloma 4kids dostępny w wielu rozmiarach od 80x160cm do 90x200cm

Materace lateksowe dla dzieci

Są szczególnie polecane, jeśli dziecko jest narażone na alergie. Te pianki, ze względu na swoją trwałość nadają się również dla starszych dzieci. Lateks cechuje się wysoką elastycznością, jest surowcem wytrzymałym i odpornym na zużycie, dzięki czemu może być użytkowany przez wiele lat, bez widocznych zmian w jego strukturze i właściwościach. Warstwa perforowanego lateksu odpowiednio dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia sprawną wentylację podczas snu. Za każdym razem, gdy dziecko się obraca lub przesuwa, warstwa lateksu ulega ściskaniu i rozprężaniu, w wyniku czego kanaliki wewnętrzne transportują powietrze.

Polecamy:

Materac dla niemowlaka i większego dziecka Bambi 120x60cm z twardszą stroną dla niemowlaka i bardziej miękką dla większego dziecka.

Materac Montana 4kids dostępny w wielu rozmiarach od 120x60cm do 90x200cm

Materace bonellowe dla dzieci

Materace z wkładem ze sprężyn bonellowych polecamy zwłaszcza dla dzieci w wieku szkolnym – od 6 roku życia. Sprężyny działają pod wpływem nacisku, a im większy nacisk na materac tym silniej ciężar jest wypierany. u młodszych dzieci oddziaływanie sprężyn może powodować nienaturalne wygięcie kręgosłup. Zastosowanie sprężyn bonellowych w meteracach sprawia, że są bardzo trwałe, sprężyste i wytrzymałe na zabawy dzieci w łóżku, np.: skakanie. Materace są również odporne na rosnącą wagę dziecka i na pewno się nie odkształcą.  Materace te nie posiadają stref, co w przypadku materaca dziecięcego jest wskazane.

Jeśli wybieramy materac dla kilkuletniego dziecka raczej nie polecamy sprężyn kieszeniowych. Te są zazwyczaj ułożone w 7 stref. Ponieważ dziecko śpi raczej bliżej wezgłowia łóżka, strefy te po prostu rozminą się z ciałkiem dziecka, co może być szkodliwe. Zdecydowanie więc polecamy sprężyny bonellowe. Dzięki dodatkowym komponentom, wybór jest bardzo duży i na pewno wśród nich znajdziemy ten właściwy.

Polecamy:

Materac Nino dostępny w wielu rozmiarach od 70x160cm do 90x200cm. Oprócz sprężyn bonellowych zastosowano w nim wcześniej wspomnianą piankę wysokoelastyczną.

Materac Cari Natural dostępny w wielu rozmiarach od 70x160cm do 90x200cm. Oprócz sprężyn bonellowych zastosowano w nim wkład gryczany, który posiada właściwości: bakteriobójcze, przeciwodleżynowe, zapobiega powstawaniu wad kręgosłupa, a te istniejące pomaga leczyć. Zawarte w łusce gryczanej taniny uniemożliwiają rozwój roztoczy i bakterii w materacu oraz na powierzchni skóry.

W naszej ofercie posiadamy materace dla dzieci w rozmiarach:

 • 60x120cm

 • 70x140cm

 • 70x160cm

 • 80x160cm

 • 80x180cm

 • 80x190cm

 • 80x200cm

 • 90x160cm

 • 90x180cm

 • 90x190cm

 • 90x200cm.