Materace Termoplastyczne Leave a comment

Materace termoplastyczne wykonane są z pianki visco. Już jej historia jest dość ciekawa. Została wynaleziona w 1966 roku przez naukowców pracujących dla NASA, pierwotnie z przeznaczeniem do użycia w konstrukcjach, które miały być używane jako poduszki powietrzne. W użytku komercyjnym pianka visco pojawiła się na początku lat 80., jednak nie zdobyła zbyt wielkiej popularności, ze względu na dość wysokie koszty produkcji. W materacach jako pierwsza zastosowała ją szwedzka firma Tempur Pedic. Z czasem produkcja stała się tańsza, pierwotny pomysł zaczęto udoskonalać poprzez łączenie jej na przykład z aktywnym węglem czy żelem aloesowym.

Pianka Visco Memory

Zalety:                                                                                             

  • inteligentne dopasowanie do kształtu ciała
  • wysoka odporność na odkształcenia
  • doskonała ergonomiczna pozycja snu
  • idealny do regulowanych stelaży
  • niska waga materaca
  • możliwość zastosowania w pokrowcach zewnętrznych
  • możliwość stosowania w profilaktyce odleżynowej

Znana jest przede wszystkim z sposobu, w jaki reaguje na nacisk i ciężar ciała. Pod wpływem ciepła nagrzewa się delikatnie i „otula” ciało. Jednocześnie rozprowadza ciężar na całej powierzchni – dla przykładu kieszenie nie mogą już tak idealnie dopasować się do ciała, raczej absorbując ciężar niż rozkładając go na powierzchni. Kiedy podnosimy się z materaca termoelastycznego, pianka powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu.

 

Klasyczny materac termoelastyczny to zawsze warstwa podtrzymująca czyli baza. Na nią kładzie się kilkucentymetrową warstwę pianki visco. Spodnia warstwa zapobiega zbyt głębokiemu zapadaniu się i zapewnia dobre, stabilne wsparcie dla całego ciała. Nigdy więc nie spotkamy materaca termoelastycznego zbudowanego jedynie z pianki visco (za wyjątkiem cienkich nakładek).

 

Visco powstaje głównie z pianek wytwarzanych na bazie olejów syntetycznych. Stąd też nie każdy będzie chciał na tego typu piance spać, na przykład ze względów ekologicznych. Powstają jednak nowsze rodzaje pianek tego typu, w których oleje ropopochodne zastępuje się olejami roślinnymi.

 

Ponieważ dopasowanie do ciała następuje pod wpływem ciepła, pianka visco lekko się nagrzewa. Stąd też czasami możemy odczuwać delikatne grzanie, co nie każdemu pasuje –  coraz bardziej popularne są materiały o tzw. otwartokomórkowej strukturze, które szybko chłoną ciepło, ale i szybko je oddają do otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.